Українознавчий міст СЛТ «Глорія» ХНУ «Громадянський діалог: Рідна мова в Україні» об`єднав українолюбів

Мова росте елементарно разом з душею народу
Іван Франко

Хто нікчемну душу має, то така ж у нього мова
Леся Українка

Рідна мова дається народові Богом,
чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списівВасиль Захарченко

21 лютого 2024 року з нагоди відзначення Міжнародного дня рідної мови з метою вшанування української рідної мови, популяризації мовного і культурного розмаїття на планеті та у межах реалізації державної Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава» Студентський літературний театр «Глорія» Хмельницького національного університету організував і провів для українців-патріотів українознавчий онлайн-міст «Громадянський діалог: Рідна мова в Україні».

Учасники національно-мовного заходу із шаною відзначили 10-ту річницю Революції Гідності.

Хвилиною Мовчання вшанували світлу пам’ять Героїв Небесної Сотні.

Колективно виконали Гімн України.

СВОЮ УКРАЇНУ ЛЮБІТЬ… БОРІТЕСЯ – ПОБОРЕТЕ!
ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Третій рік поспіль учасники СЛТ «Глорія» ХНУ у Міжнародний день рідної мови організовують і проводять онлай-міст у форматі громадянського діалогу з українцями. Автор-розробник ідеї, керівник і модератор українознавчого творчого проєкту Таїсія Коваль, викладач кафедри української філології, засновник і керівник СЛТ «Глорія» ХНУ, громадський діяч.

Цьогоріч українознавчий захід відбувся у співпраці зі студентами факультету технологій і дизайну академічних груп ХТІ-21-1 і ХТІ-23-1, які вивчають інтегрований курс державної української мови (викладач Т. П. Коваль), і за сприяння кафедри української філології під керівництвом в. о. завідувача кафедри, доцента, кандидата філологічних наук Анатолія Миколайовича Янчишина (науковий консультант СЛТ «Глорія» ХНУ).

Віртуальний міст українолюбів і мовознавців Хмельницького національного університету об`єднав: воїнів ЗСУ і курсантів-прикордонників, майбутніх українських філологів-першокурсників гуманітарно-педагогічного факультету; викладачів, випускників, студентів (які тимчасово проживають у Польщі, Фінляндії) Хмельницького національного університету, українських письменників, громадських діячів, мешканців міста Хмельницького, студентську молодь Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського і Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

У вітальному слові почесний гість заходу – воїн Збройних сил України Богдан Мокрицький (випускник ХНУ за спеціальністю «Економічна кібернетика», соліст СЛТ «Глорія» ХНУ) звернувся до української громади із привітанням від своїх фронтових побратимів, із вдячністю за небайдужість молоді до захисту, творення і популяризації культурних національних цінностей, якими зокрема є українська мова і пісня, українське слово і театральне мистецтво; ознайомив із результатами своїх спостережень із питань вживання української мови та визнання її статусу «рідної мови» носіями мови за місцем його військової служби; побажав рідному університетові миру і процвітання. На глибоке переконання воїна Богдана, Перемогу Україні наближає згуртованість українців, усвідомлення ними необхідності у щоденних проявах любові до України як незалежної Держави, у зміцненні національних інтересів, у боротьбі за Гідність і Свободу своєї рідної країни.

Суголосну думку щодо окреслених питань громадянського діалогу висловив у ефірі курсант Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького  Олександр Швець, який також щиро подякував організаторам, артистам-глоріанцям, за високий рівень підготовки, а учасникам за українолюбство і взаємопідтримку у воєнний час борні за національну самоідентифікацію, за державну суверенність України.

Українська філологиня, поетеса, громадська діячка Оксана Іванчишин (випускниця ХНУ за спеціальністю «Філологія. Українська мова і література»; президент літклубу «Роса», солістка і помічник керівника СЛТ «Глорія» ХНУ) привітала учасників україномовного свята з центру культурної столиці України – міста Львова, поділилася досвідом дослідження українських звичаїв, обрядів, пісень, музики, театральних дійств у співтворчості зі своїми вихованцями. Акторка-прима «Глорії» ХНУ блискуче презентувала зрежисований авторський Шевченківський  перформанс «Встане Україна. І розвіє тьму неволі» («Стоїть в селі Суботові»).

Запрошений шанований гість і водночас співорганізатор віртуального мосту – член Національних спілок письменників і журналістів України, голова Хмельницького обласного об`єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, лауреата Шевченківської премії, координатор СЛТ «Глорія» ХНУ, кандидат фізико-математичних наук, доцент Хмельницького національного університету Віталій Цезарійович Міхалевський сердечно привітав «разом з Тарасом Шевченком» у Хмельницькому парку імені Т. Г. Шевченка всіх українознавців та українолюбів з Міжнародним днем рідної мови, а для нас, українців, – української рідної мови.  Відомий український поет прочитав авторський лірично-патріотичний вірш-посвяту «Тарас», який звучав Кобзареві і шевченколюбам на Тарасовій горі у Каневі. Зокрема, для театральної молоді університету відрадно було почути позитивні відгуки про багаторічну, багатогранну, творчу, патріотичну, громадську діяльність СЛТ «Глорія» ХНУ на чолі з керівником-режисером Таїсією Коваль на теренах збереження, популяризації державної української мови, Шевченкового Слова, національної культури предків і сучасників.  Шевченкознавець, просвітянин закликав молодь, наставників і надалі чесно і сумлінно виконувати  свій громадянський обов`язок  у всіх сферах суспільного життя з вірою у Перемогу України над ворогом-агресором.

До мовознавчої розмови і привітань приєдналися Степан Шкапій — член Національних спілок журналістів і письменників, гуморист, громадський діяч; Юлія Сабій — українська поетеса, громадська діячка, керуюча справами міської ради міста Хмельницького.

Цікаву наукову подорож у світ теорії поняття «рідна мова» здійснила кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології, театральний педагог-організатор СЛТ «Глорія» ХНУ Марія Гавриш, яка розкрила концепцію терміна «рідна мова» у психолінгвістиці та соціолінгвістиці та наголосила на потребі дослідження  трансформації усвідомлення  поняття «рідна мова» в сучасному українському суспільстві. Визначальними для його розуміння є такі аспекти: раннє володіння мовою; середовище соціалізації; належність до певної нації; генетичний аспект; належність до певного етносу, а також ознаки її як першої мови, материнської мови, мови батьківщини.

Учасники СЛТ «Глорія» ХНУ презентували для широкого загалу результати власних мовноекологічних досліджень, проведених під науковим керівництвом Т. П. Коваль, у форматі відеоінтерв`ювання «Яку мову Ви вважаєте рідною і чому? (з навідними запитаннями: чи примиримі Ви до вживання іноземних мов? кого Ви вважаєте найвидатнішим генієм української мови? Яким способом українська мова, на Ваше переконання, може стати мовою міжнародного спілкування?). Театрали-інтерв`юери: Анна Романенко і Вікторія Тютюнник (ст. гр. ФУМ-23-1 ГПФ) та Нікіта Ринда (ст. гр. КІ-23-1 ФІТ) успішно поспілкувалися з різновіковою аудиторією міста Хмельницького; Наталія Луценко (ст. гр.. СОУА-23-1 ГПФ) ефективно комунікувала зі студентами різних спеціальностей і факультетів Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського і Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Оригінальне цікаве дослідження  у форматі самоінтерв`ю «Чому я вважаю рідними дві мови» провів уродженець Севастополя (Крим, Україна), а нині хмельничанин Микола Рожок (ст. гр. АТ-23-1 ФІТА).

Науково-творчі відеороботи і ораторські промови студентів-дослідників викликали у глядачів онлайн-мосту жваву дискусію, інтерес до запитань респондентам, до контенту живої бесіди з незнайомцями у різних локаціях, і захоплення майстерністю студентів у ролі українознавця і комунікатора, про що, зокрема, зазначили  шановні хіміки-мовознавці, і одна з найактивніших, творчих і красномовних учасників громадянського діалогу Марина Краєвська (ст..гр. ХТІ-21-1 ФТД).

Націєтворчим є те, що кожен з учасників Громадянського діалогу «Рідна мова в Україні» висловив думку, про усвідомлення свого громадянського обов’язку у збереженні української рідної мови як генетичного національного коду-оберегу впродовж життя, у підтримці української рідної мови у день, коли світова спільнота вшановує усі рідні мови мешканців Землі; у консолідованому прояві українознавчої обізнаності з питань історії української мови, наукових теорій «рідної мови», мовної політики, мовної творчості, національного спротиву, подолання деструктивних наслідків інформаційної неоімперської війни рф проти України, репрезентації соціогуманітарного розвитку освіти, науки, культури незалежної держави Україна.

Студентів підтримали і разом з ними інтелектуально-духовно відзначили Міжнародний день рідної мови, 10-ту річницю Революції Гідності, вшанували світлу пам’ять Героїв Небесної Сотні: Василь Нездоровін, викладач академічних груп ХТІ-21-1 і ХТІ-23-1, кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімічної технології; Марія Гавриш, куратор академічних груп ФУМ-23-1, СОУ-23-1, СОУА-23-1, гарант спеціальності «Філологія. Українська мова і література».

Впродовж ефіру віртуальний міст  веселково осявав шедеврами, створеними українською рідною мовою митцями України! Композиції по-новому зазвучали завдяки любові до Українського рідного Слова і творчій співпраці на духовному ентузіазмі нашої талановитої молоді Студентського літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університу! Відтак, артисти-глоріанці оригінально, блискуче і віртуозно, мелодійно і милозвучно, експресивно і гармонійно, майстерно і щиросердно інтерпретували і представили глядачам:

  • поезію української поетеси, драматурга і прозаїка Любові Забашти «Рідна мова», в якій українське слово материнської – барвінкової і колискової – мови асоціюється із синьою птицею – мітологемою щастя – народу – виконала Наталія Луценко, автор і фільму на матеріалі художнього твору;
  • відомий український романс, варіації якого використали у своїй творчості Людвіг ван Бетховен, Карл Марія фон Вебер, за авторства козака Харківського полку, філософа, поета Семена Климовського «Їхав козак за Дунай» – виконав Валентин Костенко (гр. ХТІ-23-1 ФТД);
  • романтичну поезію, яка засвідчує потужні можливості  української мови творити славень коханню і передавати найніжніші порухи душі, славнозвісного українського поета Віталія Міхалевського «Він і Вона» – виконали Нікіта Ринда, Наталія Луценко, Вікторія Поліщук (гр. АМ-23-1 ФІТА);
  • безсмертну поезію Кобзаря України Тараса Шевченка «Юродивий» (уривок) – виконав Нікіта Ринда;
  • сучасну антивоєнну українську пісню про молитви до Бога і про довгождану  Перемогу України над агресором рф Олександра Рожка «Не сумуй» – виконала  Анастасія Чайкіна (гр.. СОУА-21-1 ГПФ).

В той день, коли закінчиться війна..
Ми пригадаєм, як горів Майдан…
Згадаєм кіборгів – Героїв України,

Донецького летовища руїни
І тих, хто там поклав свої життя…

…Не сумуй…
Пам’ятай, Господь завжди оберігає
Всіх тих, хто захищає Україну!

…Коли настане мир і тишина
У нашій ворогом нескореній країні,
Хай пролунає «Слава Україні!»
В той день, коли закінчиться війна…

Студентський літературний театр «Глорія»
Хмельницького національного університету