УЧАСТЬ СТУДЕНТСЬКОГО ЛІТЕРАТУРНОГО ТЕАТРУ «ГЛОРІЯ» У ПРЕЗЕНТАЦІЇ УНІКАЛЬНОЇ ФІЛАТЕЛІСТИЧНОЇ ВИСТАВКИ «ОСТАННІМ ШЛЯХОМ КОБЗАРЯ»

З 27 квітня по 3 травня 2017 року за підтримки управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької облдержадміністрації у Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей імені Т. Г. Шевченка відбулась презентація унікальної пересувної філателістичної виставки-експозиції «Останнім шляхом Кобзаря», присвяченій дню перепоховання (22 травня 1861 року) Тараса Шевченка у Каневі. На запрошення організаторів у культурно-просвітницькому заході мистецьку участь взяв студентський літературний театр «Глорія» кафедри української філології гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету.

Я родом із Шевченкового краю, Черкащини,
тому мені й Бог велів неординарно відзначити
першу за роки Незалежності ювілейну дату з часу
перепоховання великого земляка. З групою
однодумців ми ретельно вивчили маршрут, яким,
виконуючи останню волю поета, друзі везли його
тіло на перепоховання…(Олександр Канівець)

Філателістична виставка є представленням Міжнародного поштового походу-реквієму «Останнім шляхом Кобзаря», присвяченого 150-річчю перепоховання Тараса Шевченка в Україні. Автор зазначив, що «тут підібраний поштовий матеріал, який має сучасний обіг і входить у поштовий тариф, найголовніше, що тут штемпелі день в день, а то й година в годину, поставлені 150 років тому за маршрутом перепоховання генія, пророка українського народу, української нації… Цей маршрут – зі Смоленського цвинтаря у Санкт-Петербурзі через російські міста Твер, Москву, Серпухів, Тулу, Орел, Кроми, Севськ та українські – Глухів, Кролевець, Батурин, Ніжин, Носівку, Козелець, Бровари до Києва. Звідти – пароплавом до Канева, в якому на Чернечій горі Шевченко знайшов вічний спокій. Для кожного з цих міст були виготовлені за спецзамовленням конверти з ретельно дібраними тематичними зображеннями. Сам похід-реквієм тривав з 8 до 22 травня. Під час нього я здійснював спецпогашення конвертів у кожному місті та містечку відповідно до дати і навіть години перебування в ньому траурної процесії 150 років тому. Поштову кореспонденцію (спецконверти з наклеєними відповідно до тарифів на пересилання тематичними марками) відправляв адресатам, з якими було домовлено про повернення її мені для формування цієї унікальної філателістичної колекції».

Завдяки плідній праці Олександра Канівця зроблено унікальну експозицію, яку філателіст презентував у містах України, зокрема, наш Хмельницький – 53-тє місто, що мало прекрасну нагоду ознайомитись з раритетними експонатами: марками і конвертами, на яких висвітлено життя національного Генія, копією посмертної маски Т. Г. Шевченка, плакатом-буклетом «Останній шлях Кобзаря». Про важливість авторського проекту Олександра Канівця для світової Шевченкіани зазначили працівники Хмельницького краєзнавчого музею, представники Хмельницького обласного та міського об’єднань ВУТ «Просвіта», знані митці Поділля, читачі бібліотеки.

Для нас, студентів-театралів «Глорії», постать Тараса Шевченка є знаковою, своєрідною філософією духу і скарбницею національних цінностей. До Шевченкового Слова ми звертаємось у різні моменти свого життя, проживаємо серцем і душею безсмертні шедеври «Кобзаря». У кожному подиху відчуваємо незгасну любов до Українського Генія, яка надихає нас творити глоріанську шевченкіану. З радістю ми відгукуємось на запрошення бібліотек міста Хмельницького взяти мистецьку участь у культурно-просвітницьких заходах, присвячених Тарасові Григоровичу Шевченкові. У рамках окресленого свята приємно вразили глядачів проникливі виступи наших неймовірних солістів – Вікторії Недєліної та Оксани Іванчишин.

Серед уважних і вдячних глядачів були учні старших класів загальноосвітніх шкіл м. Хмельницького. Юні українці виявили щире зацікавлення експонатами виставки і театральними номерами, презентованими українськими філологами. Студентський літературний театр «Глорія» на чолі з художнім керівником Т. П. Коваль, старшим викладачем кафедри української філології Хмельницького національного університету, щиро вдячні керівництву Хмельницької обласної бібліотеки для дітей імені Т. Г. Шевченка за організацію свята і запрошення взяти участь у Шевченківському святі. Особлива подяка адресується громадському діячеві, члену Асоціації філателістів України Олександрові Канівцю – авторові унікальної пересувної філателістичної виставки «Останнім шляхом Кобзаря», присвяченій дню перепоховання Тараса Шевченка в Україні – у Каневі на Тарасовій (Чернечій) горі.

Марія Клопотюк, староста групи СП-15-1,
переможець Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка