З нагоди 154-ї річниці з Дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у Каневі під егідою ректора Хмельницького національного університету Миколи Єгоровича Скиби з метою сходження на Тарасову гору і вшанування світлої пам’яті Кобзаря відбулася щорічна травнева поїздка-екскурсія делегації університету до Шевченківського національного заповідника.
Святкову подію у житті Хмельницького національного університету висвітлено у періодичній пресі – газеті Хмельницької міської ради «Проскурів» (4 червня 2015 р. – №22) та Всеукраїнському культурологічному тижневику «Слово Просвіти» (4 червня 2015 р. – №22 ).
«Уже для багатьох поколінь українців – і не тільки українців – Шевченко означає так багато, що сама собою створюється ілюзія, ніби ми все про нього знаємо, все в ньому розуміємо, і він завжди з нами, в нас. Та це лише ілюзія. Шевченко як явище велике й вічне – невичерпний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з її буттям продовжується нею, вбираючи в себе нові дні і новий досвід народу, відзиваючись на нові болі й думи, стаючи до нових скрижалів долі. Він росте й розвивається у часі, в історії, і нам ще йти і йти до його осягнення. Ми на вічнім шляху до Шевченка…» (Іван Дзюба).
Для відвідувачів славнозвісного Канева Тарасова гора є одним із національних центрів єднання довкола ідеї – Соборності України. Духовне сходження на Тарасову гору шанувальників Кобзаря із різних куточків України та світу є своєрідним свідченням безсмертя Слова Пророка України. 22 травня 2015 року делегація Хмельницького національного університету у складі 70-ти чоловік: студентів груп ФУМ-14, ФУМ-13, ТО-13, ПОа-13, ПОш-13, ФПР-13, КЗ-14, РТ-10, театральних колективів «Глорія» та «Сузір’я» та співробітників університету – приєдналася до прочан Чернечої гори…
«Настане час, коли і наші міста, досягнувши благоустрою європейських міст, будуть відвідувати подорожуючі, для яких, звичайно, головним предметом уваги в нашому місті буде могила Шевченка…» (Василь Гнилосиров, засновник Тарасової світлиці).
Славну традицію започатковано 2008 року кафедрою української філології на чолі з Антоніною Петрівною Грицевою за сприяння ректора Хмельницького національного університету Миколи Єгоровича Скиби, профспілкових організацій ХНУ та Хмельницького міського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Цьогоріч кафедрою української філології за сприяння декана гуманітарно-педагогічного факультету Л. Л. Станіславової вперше організовано і проведено VIІІ конкурс читців «Свою Україну любіть!» на всеукраїнському рівні. До складу оргкомітету конкурсу та поїздки-екскурсії ввійшли М. М. Торчинський (головний відповідальний), А. М. Янчишин, І. В. Приймак (заступник декана ГПФ з виховної роботи), М. М. Гавриш (профорг кафедри), В. А. Папушина (куратор групи ФУМ-14-1), Т. П. Коваль.
Щороку керівниками екскурсійної групи та організаторами культурно-дозвіллєвої програми у Каневі є голова первинної профспілкової організації студентів ХНУ Анатолій Вичавка і старший викладач кафедри української філології, художній керівник студентського літературного театру «Глорія» Таїсія Коваль. Серед студентської громади помічниками організаторів цьогорічної мандрівки були Сергій Підлапушний, Анастасія Бублик, Оксана Остапчук, Наталія Дідик.
«Тарасову гору видно всій Україні! Видно її сьогодні всім континентам земної кулі. Ніколи стежки сюди не заростуть. Світочів своїх людство ніколи не забуде!» (Олесь Гончар).
У майстерному виконанні конкурсантів – студентів групи ФУМ-14-1 – прозвучала безсмертна поезія Тараса Шевченка. Конкурсна комісія у складі: В. М. Міхалевського (голова журі), доцента ХНУ, члена Національної спілки письменників України, голови Хмельницького обласного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка; О. М. Великосельської, головного бібліотекаря наукової бібліотеки ХНУ; А. А. Вичавки, Т. П. Коваль; Марії Кавун, володаря гран-прі VII конкурсу читців – визначила переможців VIІІ конкурсу читців «Свою Україну любіть!», присвяченого 154-й річниці з Дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у Каневі:
Лілія Ткачук (гран-прі), Юлія Лавренчук (1 місце), Ганна Чернега (2 місце). Третє місце посіли Андрій Стадник, Анастасія Мазур, Олена Микуцька, Іванна Гудима; Ольга Булавук – переможець і в номінації «Акторська майстерність». Ведуча та солістка літературно-мистецького свята на Тарасовій горі Марія Горшкова, переможці-конкурсанти нагороджені грамотами Хмельницького національного університету та цінними подарунками – ексклюзивними книгами.
Лунало над Тарасовою горою і поетичне слово послідовника Кобзаря, лауреата обласної премії імені Тараса Шевченка Віталія Міхалевського:
Живий народ – бо з іменем Тараса.
Він поміж нас – у думах та піснях.
По світу йде всесильна і прекрасна
Його двохсота праведна весна.
Йдемо до тебе й несемо, Кобза́рю,
У дні святкові, в пору лихоліть
У спраглих душах попри біль і чвари –
Твій клич: «Свою Україну любіть!»
Наш вічний геній правди і свободи.
Боровсь. Каравсь. Не каявсь, – а творив.
Шевченко – совість нашого народу.
Він бачить все з Чернечої гори.
Не забувай: ти – українець, поки
На перехрестях збурених століть
Іще «Реве та стогне Дніпр широкий»
І наш Тарас над кручею стоїть!
Блискучим та натхненним глядачами визнано виступ театру «Глорія», що презентував уривки із оригінальної вистави «Тарасові Небеса».
Анатолій Вичавка від імені ректора Миколи Єгоровича Скиби привітав усіх учасників сходження на Тарасову гору із духовно-національним святом і вручив грамоти Хмельницького національного університету за вагомий внесок у популяризації творчої спадщини Т.Г. Шевченка, за організацію заходів, присвячених 154-й річниці з Дня перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у Каневі кафедрі української філології, науковій бібліотеці ХНУ, студентському літературному театру «Глорія», студентам-театралам Андрію Слабкому, Вікторії Лімбах, Марії Кавун, Оксані Іванчишин.
Яскравою подією була несподівана зустріч із віце-прем’єр-міністром з гуманітарних питань і міністром культури України В’ячеславом Кириленком, який щиро визнав талант наших читців-конкурсантів і театралів, патріотизм студентської молоді Хмельниччини і наголосив, що Хмельницький національний університет потужно залучився до справи національного відродження, побажав керівництву і співробітникам університету успіхів на шляху формування нової еліти Української держави.
У Каневі під Тарасовими Небесами відбуваються фестивалі, творчі конкурси та цікаві, а для когось із мандрівників, і доленосні зустрічі – із сучасними кобзарями, народними майстрами, митцями аматорських та професійних колективів, науковцями, письменниками. Наша делегація, зокрема, мала гарну можливість познайомитися із головним редактором та видавцем Міжнародного літературно-мистецького альманаху «Склянка часу*ZeitGlas» Олександром Апальковим, який презентував українським філологам унікальні книги і запросив молодих літераторів клубу «Роса» до творчої співпраці. На Тарасовій горі прозвучала поезія Юлії Лавренчук, переможця VIIІ конкурсу читців у номінації «Авторська поезія-присвята Кобзарю», учасниці «Роси».
Мінором розливаються слова
Твої, Тарасе, вічний наш Кобзарю,
І канівська нескошена трава
їх босі ноги гріє і ласкає.
Нескорена, віщунська і жива,
Жива та мова зблідлого народу,
І миттю Твоя вічність виграва,
Як за пророцтва щира нагорода.
Святі і світлі в думах молитви
І гіркота запахла їх полином.
Ти знав, що нам судилось пройти,
Й Твоя земля не стане на коліна!
Перед Тобою зморена душа
І свіжість квітів тане на могилі…
Я повернусь до Тебе у віршах
Бо Ти, Шевченку, нам даруєш крила!
Шевченківський національний заповідник – культурно-освітній та науково-дослідний заклад, створений на базі ансамблю об’єктів культурної спадщини та пам’яток природи, пов’язаних із життям і вшануванням пам’яті Тараса Шевченка та призначений для здійснення їх комплексного наукового дослідження та охорони. Відрадно зазначити, що співробітники Шевченківського національного заповідника (які були і нашими глядачами!) запропонували студентам-філологам спеціальності «Українська мова і література» після закінчення університету працювати науковими співробітниками закладу і робити відкриття у галузі шевченкознавства.
МУЗЕЙ Т. Г. ШЕВЧЕНКА
До 154-ї річниці перепоховання Тараса Шевченка у музеї відкрито виставки робіт «Україна – земля Тараса» фотохудожника В. Пилип’юка та народного художника України І. Марчука. Презентовано десятиметровий рушник Національної єдності.
ТАРАСОВА СВІТЛИЦЯ – ПЕРШИЙ НАРОДНИЙ МУЗЕЙ КОБЗАРЯ
МОГИЛА ІВАНА ЯДЛОВСЬКОГО – ДОГЛЯДАЧА (ПРОТЯГОМ 50 РОКІВ!) МОГИЛИ Т.Г.ШЕВЧЕНКА
ПАМ’ЯТНИЙ ЗНАК ОЛЕКСІ ГІРНИКУ
СВЯТО-УСПЕНСЬКИЙ СОБОР
«НЕМА НА СВІТІ УКРАЇНИ, НЕМАЄ ДРУГОГО ДНІПРА!»
ТАРАС ШЕВЧЕНКО.
Ми пишаємося нашими креативними, талановитими, залюбленими в Україну, духовно окриленими Шевченковим генієм студентами і щиро переконані, що їхня багатогранна діяльність у всіх сферах університетського життя є успішним стартом для майбутньої професійної діяльності на благо Соборної України. Наші мандрівники під враженнями від канівської подорожі висловили суголосну думку: «Побільше саме таких вражень! Це неймовірно!!! Тут особлива енергетика…Незрівнянний краєвид! …Колоритні відвідувачі! Відчутна присутність Шевченкового духу… Ми любимо свою Україну! …Дякуємо організаторам!».
Безперечно, такі заходи мають неоціненний вплив на формування професійних навичок майбутніх педагогів, а ще – на становлення їх як справжніх патріотів рідної землі. Хочеться вірити, що такі акції будуть продовжуватися і надалі, адже допоки Тарас Григорович оглядатиме з Дніпрових круч нашу Україну, вона існуватиме як незалежна держава вільних щасливих і заможних людей.
СЛАВА УКРАЇНІ! СЛАВА ШЕВЧЕНКУ!
Михайло Торчинський,
доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології
Марія Кавун,
студентка групи ФУМ-13-1
Фотокореспонденти –
Сергій Підлапушний, Ольга Ставінога, Ліана Мільчановська