Організація культурно-освітньої роботи у вищій школі України є чинником розвитку в європейському інноваційному університеті Таланту Людини ХХІ століття. Концепція виховної роботи кафедри української філології полягає у взаємодії соцієтарного, інституалізованого, інтерперсонального та інтраперсонального підходів у річищі педагогіки життєтворчості, що сприяє формуванню у майбутнього фахівця-професіонала синергетичного мислення культуромовної інноваційноїЛюдини-гуманіста, естета і красномовця, громадянина-патріота України і «громадянина світу».
У пріоритеті педагогічної взаємодії – синергія талантів українолюбів, креативна доброзичлива співтворчість Наставника і Вихованця, духовно-творчий саморозвиток національно-мовної особистості філолога-україніста.
Кафедра української філології творчо співпрацює з НБ ХНУ, ХОУНБ, ХЦБС, ХОО ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка
На базі кафедри української філології у 2006 році створено театральний колектив художньої самодіяльності «Глорія», який з 2017 року набув університетського статусу як Добровільне об`єднання митців «Студентський літературний театр «Глорія» (театральна студія «Глорія», літературний клуб «Роса», клуб ораторів «Сократ», клуб сміхотворців «Гелос») Хмельницького національного університету. Засновник і керівник – викладач кафедри української філології Таїсія Коваль.
Культурно-освітній проєкт має на меті створення сприятливих творчих умов для творчої самореалізації Таланту; для дослідження, збереження і популяризації української мови, національної культури, Шевченкового Слова; для створення позитивного іміджу славного Хмельницького національного університету.
Випускники, студенти, магістранти, викладачі, театрали-глоріанці збагатили культурно-мистецький простір нашого університету успішними творчими проєктами, що стали університетськими традиціями: Шевченківські читання, Шевченківський конкурс митців «Дніпро, Україну згадаєм…», національно-мистецький форум «Мій Шевченко…», театральний перформанс «З поверненням в Україну, наш Кобзарю!», культурологічна поїздка-екскурсія «Духовне сходження на Тарасову гору у Каневі», літературно-мистецький проєкт з нагоди Дня української писемності та мови «Слово – це те, що житиме вічно».
В умовах інтеграції вищої освіти України в Європейське співтовариство професорсько-викладацький колектив кафедри української філології у виховній роботі зі студентами спеціальностей «Філологія. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література, англійська мова» цілеспрямовано організовує діалог освіти і культури, який зорієнтований на осмислення молодою людиною свого Таланту і Життя як творчості у різних галузях, і навчання впродовж життя.
У процесі професійної підготовки студентів-україністів викладачами-предметниками та викладачами-кураторами академічних груп створюється гуманістичне інноваційно-креативне культурно-освітнє середовище для:
- навчання мистецтву життєтворчості;
- формування почуття патріотизму – гордості за свою націю; особливої любові до України, що поєднується з відчуттям особистої ідентичності з батьківщиною, з особливою тривогою за її благополуччя, з готовністю відстоювати інтереси своєї держави як у професійній сфері, так і у громадській діяльності;
- розвитку ноосферного мислення студентів шляхом їх залучення до різноманітних видів творчої діяльності: науково-дослідної, культурно-просвітницької, громадської, волонтерської, літературно-театральної, клубної роботи за інтересами та ін.;
- формування лідерських якостей;
- розвиток нового погляду на майбутнє, прийняття полікультурних цінностей, ініціювання і здійснення змін, безконфліктне звільнення від негативного вантажу минулого, розподіл відповідальності між членами команди, здатність передбачати нове і виступати генератором ідей, володіти умінням моделювати способи їх втілення;
- збагачення художньо-естетичного та соціального досвіду шляхом участі у збереженні давніх і у створенні нових національно-культурних традицій свого університету, міста, регіону, України;
- розвитку творчих талантів студентської молоді;
- формування почуття гумору, емпатії, толерантності;
- популяризації здорового способу життя;
- організації культурного дозвілля.
Філологи-україністи – випускники, студенти, магістранти, викладачі мають можливість конгеніально розвивати свої таланти, беручи участь у Студентському літературному театрові «Глорія» ХНУ.
Студентське дозвілля охоплює також участь молоді у спортивних секціях, різноманітних гуртках, клубах за інтересами, художніх колективах Хмельницького національного університету, міста Хмельницького та інших населених пунктів, де проживають студенти.
Викладачі і студенти творчо беруть участь в організації і проведенні заходів різного спрямування, зокрема приурочених: Дню заснування міста Хмельницького (вересень), Дню заснування Хмельницького національного університету (14 жовтня), Дню української писемності та мови (27 жовтня), Міжнародному дню студента (17 листопада), Дню Гідності та Свободи (21 листопада), Міжнародному дню рідної мови (21 лютого), Шевченківським дням (9-10 березня, 22 квітня, 22 травня), Міжнародному дню сміху (1 квітня), Всесвітньому дню вишиванки (травень), Міжнародному дню слов’янської писемності і культури (24 травня), Дню філолога (25 травня) та інших.
Викладачі і студенти з радістю беруть участь у творчих літературних вечорах українських митців!
У затишній арт-студії «Студентський літературний театр «Глорія» Хмельницького національного університету – кабінеті кафедри української філології для самостійної роботи зі студентами (4/522) – успішно і креативно відбуваються глоріанські рандеву і вернісажі!
Радісно, що наші славні випускники залишаються артистами-глоріанцями! Приходять в гості і на репетиції, буває, разом зі своїми дітками!
Мають прекрасну можливість пригадати свою студентську літературно-театральну творчість!
І далі натхненно нести Шевченкове Українське Слово з великою шаною і любов`ю до незалежної і непереможної рідної України!
Українські філологи натхненно наслідують і шанують Шевченкове Українське Слово!
СЛАВА УКРАЇНІ! СЛАВА ШЕВЧЕНКУ! СЛАВА ЗСУ!
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!
Таїсія Коваль, викл. кафедри української філології, відповідальна за виховну роботу, засновник і керівник СЛТ «Глорія» ХНУ
Анатолій Янчишин, доц., , в. о. завідувача кафедри української філології, науковий
консультант СЛТ «Глорія» ХНУ
Марія Гавриш, доц. кафедри української філології, відповідальна за профорієнтаційну роботу, театральний педагог-організатор СЛТ «Глорія» ХНУ